Tetování a piercing
Zjednodušeně? Tetování je zdobení kůže.
A složitě? Z odborného hlediska je to vpravování speciálních pigmentů do epidermu.
Je to jeden z uměleckých způsobů zkrášlování kůže, který při správném provedení vydrží celý život. Tetování (slangově kérka) má svůj původ v tahitském slovu 'tatu' nebo 'tatau', což znamená vyznačit nebo vyrazit. Význam odkazuje na prapůvodní metody provádění tetování.
V japonštině se používá slovo 'irezumi' a tatér je nazývám 'Horishi'.
Tetování je prováděno způsobilou osobou, ve většině zemí je tatér nutný mít potřebnou certifikaci. Jak je výše zmíněno, pigmenty jsou speciálně vyvinuty pro lidskou kůži, musí být zdravotně nezávadné a splňovat podmínky pro použití v EU. Pigment se vpravuje do kůže za pomoci jehel k tomu určených.
V dnešní době je tetování spíše estetickou záležitostí. Lidé se pro něj rozhodují v případě kosmetických nebo náboženských důvodů, ale také prostě a jednoduše že se jim to líbí. Někteří nemají za tetováním nějaký hlubší význam, ale prostě jen radost z nové 'ozdoby' na těle. Je to jako pořídit si nový kousek oblečení nebo koupit nový pár bot. Až na to, že tento máte na sobě celý život, dokud se jej nerozhodnete odstranit nebo překrýt.
Jiné je to například u maorů, kteří dodržují starodávné tradice a zdobí se tetováním tzv. moko, muži převážně ramena, paže nebo hrudník, ale vyjímkou není ani obličej. U žen je to hlavně obličej, oblast úst, ale také stehna nebo hruď, byť to bylo velmi neobvyklé.
Námořníci na sobě měli motivy, které značily co si prožili a kde byli, nebo například srdce se jménem té, která jej čeká doma. Přítelkyně, manželka nebo matka.
Stále i v této době se setkáváme s nepříznivým názorem na tetování ze strany některých zaměstnavatelů. Je to považováno za neprofesionální, takže můžete přijít o slibnou kariéru v některých oborech. Obzvláště nekrytá tetování na krku, rukou nebo obličeji, která jsou viditelná na první pohled, vám můžou zajistit konec pohovoru dříve, než zaměstnavatel zjistí co umíte. Ne že by vám to řekli přímo, ale od začátku jim v hlavě bude svítit vykřičník, že s tetováním teda ne. Naštěstí takových 'šéfů' už není mnoho, a v dnešní době najdete s tetováním také doktory, právníky, pečovatelky a nebo například realitní agenty.
Samozřejmě jak se říká: "Všeho s mírou", i tetování na předloktí vás může vyšachovat ze hry, pokud je nevhodného charakteru.
Dříve bylo tetování považováno za známku kriminálního chování nebo pobytu ve vězení. V Japonsku na mnohých veřejných prostranstvích, jako jsou např. koupaliště, tělocvičny nebo rekreační zařízení, stále platí zákaz vstupu pro lidi s tetováním. V myslích japonců je tetování stále spojeno s japonskou mafií - jakuzou.
Jaký je váš názor na tetování? Setkali jste se někdy s odmítnutím kvůli tetování? Ať už v pracovním nebo osobním životě?
Pokud vám zde něco chybí, nebo máte jiný dotaz, zážitek nebo zkušenost, neváhejte a kontaktujte nás přes formulář níže, rádi vám pomůžeme.